پیام سال|نیمرخ
کد خبر : 12315 تاریخ انتشار : ۸بهمن ۱۴۰۲ ساعت 23:04
پیشنهاد‌ نماینده رشت به رئیس جمهوری:

بهره‌ برداری از منابع آبی بالا دست سد سپیدرود مدیریت‌ شود

✅ لزوم نظر‌داشت حق‌آبه استان‌های ذینفع
 بهره‌ برداری از منابع آبی بالا دست سد سپیدرود مدیریت‌ شود

نماینده مردم شهرستان‌های رشت و خمام در مجلس شورای اسلامی طی نامه‌ای به رئیس جمهور، نظارت بر مصارف و منابع آبی حوضه سپیدرود از سوی یک نهاد بی‌طرف و جلوگیری از توسعه بهره‌برداری از آب در بالا دست را به ‌منظور مدیریت منابع آبی استان‌های ذینفع خواستار‌شد.
به گزارش نیمرخ/«جبار‌کوچکی‌نژاد» نماینده مردم شهرستان‌های رشت و خمام در مجلس شورای اسلامی طی این نامه به اسناد تاریخی پیش از احداث سد سپیدرود اشاره و بابیان این‌که پیش از آن، حدود 60 تا 80 هزار هکتار از راضی جلگه گیلان به ‌صورت سنتی برای کشت برنج مورد استفاده قرار‌می‌گرفت، از اهمیت این سخن ‌گفته ‌‌است.
‌کوچکی‌نژاد در ادامه حجم ذخیره بیش از یک ‌میلیارد و هشتصد متر مکعبی آب و به تبع آن، رشد سرمایه‌گذاری اجتماعی و اقتصادی در استان گیلان را ره آورد راه اندازی سد و رشد تولید محصول استراتژیک برنج در سطح ملی و استانی ارزیابی ‌کرده ‌است.
وی برهمین ‌اساس نیز کاهش حجم ورودی آب به یک سوم طی یک بازه زمانی 60 ساله را برای گیلان و دیگر استان‌های ذینفع مخاطره‌آمیز و نگران‌کننده توصیف‌کرد و با اشاره به مخاطرات کمی و کیفی ناشی از کاهش و کیفیت آب‌های ورودی افزوده است: کنترل ذخائر برقی حوزه آبریز با سازه‌های جدید و کاهش کیفیت آب‌های برگشتی استان‌های بالادست، معیشت 350 هزار خانواده کشاورز گیلانی را در خطر قرار‌داده و ضمن کاهش آب‌های ورودی به این جلگه، بستری برای تنش‌های اجتماعی فراهم‌ می‌کند.
عضو کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی در این میان به تاخیر فراوان در راه‌اندازی سد‌های استور(شهریار) و مشمپا در زنجان  اشاره و با بیان‌این که برنامه‌ریزی برای افتتاح این سدها به‌عنوان مکمل سد سپیدرود و به‌ منظور کنترل رسوبات این سد صورت ‌گرفته، این تاخیر را جبران‌ ناپذیر دانسته ‌است.
کوچکی‌نژاد در پایان به راه‌اندازی سد‌های متعدد در بالادست سپیدرود پرداخت و با تشریح این موضوع که این امر به توسعه اراضی بی‌کیفیت و نابودی اراضی با کیفیت جلگه استان منجر‌شده و زمینه‌های بی‌رغبتی کشاورزان به کشاورزی و فروش زمین‌های مستعد را فراهم‌ می‌کند، دستور رئیس جمهوری برای مدیریت این موضوع را خواستارشد.
نماینده مردم شهرستان‌های رشت و خمام در مجلس شورای اسلامی در پایان ضمن آسیب‌ رسان قلمداد‌ کردن عدم انضباط فنی در مدیریت منابع آب و افزایش بهره‌گیری از آب‌های سطحی و زیر زمینی، پیشنهاد‌ کرده‌ است این امر از سوی یک نهاد بی‌طرف بررسی و از توسعه بی‌رویه و بهره‌برداری از آب‌های بالادست سد سپید‌رود و تضییع حقوق حق‌آبه استان‌های ذینفع جلوگیری‌ شود.

نظر شما
 
 
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است
آخرین اخبار
اخبار پر بازدید