کد خبر : 10108 تاریخ انتشار : ۲۴مهر ۱۴۰۲ ساعت 22:49
معاون تحقیقات وزارت بهداشت عنوان کرد

ارتباط مستقیم استرس با سرطان‌های غدد و روند صعودی افزایش وزن

ارتباط مستقیم استرس با سرطان‌های غدد و روند صعودی افزایش وزن

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در بیست و پنجمین سالگرد برنامه مطالعه قند و لیپید تهران، از ارتباط مستقیم میان استرس با سرطان‌های غدد مانند پانکراس خبر داد.
به گزارش نیمرخ/ دکتر یونس پناهی در نشست خبری بیست و پنجمین سالگرد برنامه مطالعه قند و لیپید تهران با محوریت بررسی آخرین وضعیت سلامت شهروندان تهرانی در حوزه بیماری‌های دیابت، غدد و بیماری‌های غیر واگیر، اظهار کرد: بیماری‌های قلبی و عروق در ارزیابی بار بیماری‌ها باید به طور جدی بررسی شوند. ضمن اینکه چاقی و عدم تحرک مساله‌ای جدی محسوب می‌شود.
معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت با اشاره به مطالعات کوهورت بیان کرد: در ۸۵ مطالعه کوهورت ارزیابی شده حدود ۱۲ مطالعه جزء تحقیقات برتر بوده‌اند.
وی با اشاره به اینکه در حوزه غدد در منطقه در جایگاه اول هستیم، ادامه داد: رتبه علمی ایران در دنیا پانزدهم و یک چهارم تولید علم خاورمیانه در حوزه غدد و متابولیسم توسط ایران انجام شده است.
دکتر پناهی تصریح کرد: در سال ۲۰۱۹ دیابت رتبه پنجم مرگ و میر را داشته است و اکنون این آمار، ۶/۹ درصد افزایش داشته است. سرطان تیروئید در سال ۲۰۲۰ در بین زنان به طرز قابل توجهی افزایش داشته است.
به نقل از روابط عمومی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، فریدون عزیزی، رئیس پژوهشکده غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز در این نشست گفت: چاقی عمومی حدود ۳۸ درصد و چاقی شکمی حدود ۷۰ درصد در بین مردان شایع است. الان ۱۰۰۸ مقاله در حوزه لیپید در تهران منتشر شده‌اند.
به گفته وی، شیوع چاقی شکمی، چاقی و به طور کلی افزایش وزن افرادی که در این مطالعه شرکت داشته‌اند، در مدت ۱۸ سال روند صعودی داشته است. تغییر در شیوه زندگی سبب کاهش شیوع و بروز دیابت قندی می‌شود.

نظر شما
 
 
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است
آخرین اخبار
اخبار پر بازدید