پیام سال|نیمرخ
کد خبر : 12330 تاریخ انتشار : ۱۰بهمن ۱۴۰۲ ساعت 11:03
رییس مرکز ملی تغییر اقلیم اعلام کرد

مهاجرت ۸۰۰ هزار نفر به استانهای شمالی طی ۲ سال اخیر!

مهاجرت ۸۰۰ هزار نفر به استانهای شمالی طی ۲ سال اخیر!

رییس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست گفت: در دو سال اخیر ۸۰۰ هزار نفر از استان های مرکزی و جنوبی کشور به دلیل تغییرات اقلیمی به استان های شمالی مهاجرت کردند.
به گزارش نیمرخ به نقل از ایسنا، «داریوش گل علیزاده» در حاشیه هفتمین کنفرانس بین المللی تغییر اقلیم در پنل تخصصی تغییر اقلیم و آلودگی هوا در کتابخانه ملی ایران با اشاره به اینکه اغلب استان‌های کشور بعد از یک بارش تند باران دچار سیلاب جدی می‌شوند، اظهار کرد: این امر نشان دهنده اثرات جدی تغییر اقلیم است و این در حالیست که ما از ابتدای دهه ۹۰ تاکنون بیش از ۳۰۰ سیلاب را در سطح کشور داشتیم و بررسی‌ها نشان می‌دهد که عمده اینها به دلیل تخریب پوشش گیاهی در بالادست حوزه‌های آبخیز بوده است.
وی افزود: تغیر اقلیم مانند مسائلی همچون آلودگی هوا یک مساله نیستند بلکه یک چالش جدی برای کشور محسوب می‌شود که نیازمند توجه جدی به آن در سیاستگذاری‌های کلان کشور هستیم.
رییس مرکز ملی تغییر اقلیم سازمان محیط زیست تصریح کرد: متاسفانه باید گفت که ما در حوزه تغییر اقلیم در حال حرکت به سمت یک فروچاله هستیم و اگر سازگاری نداشته باشیم با توجه به تحریم‌ها و محدودیت‌های موجود، آسیب جدی متوجه کشور خواهد شد.
وی تاکید کرد: در بیش از یک دهه اخیر ۵۰۰ گونه جانوری را در جهان به دلیل تغییر اقلیم از دست دادیم و نزدیک به ۶۰۰ گونه دیگر در معرض انقراض است و ما در کشور نیازمند ذخیره موثر و مفید بانک ژنی در کشور هستیم.
گلعلیزاده ادامه داد: اکنون ۹۰ درصد انرژی کشور از محل سوخت‌های فسیلی تامین می‌شود و این به دلیل ارزان بودن این انرژی است و نهایتا منجر به ایجاد آلودگی می‌شود که خود منجر به تشدید اثرات تغییرات اقلیمی می‌شود.
رییس مرکز ملی تغییر اقلیم سازمان محیط زیست اضافه کرد: کشور ما در شدت مصرف انرژی رتبه یک را در جهان دارد و این نشان می‌دهد که برخلاف سیاست‌ها و برنامه‌ها عمل کردیم.
وی با اشاره به اینکه با توجه به عملکرد فعلی به سیاست‌های محیط زیست مطلوب در سند چشم‌انداز ۱۴۰۴ نخواهیم رسید، گفت: بسیاری از کشت‌هایی که در کشور انجام می‌گیرد هیچ مطابقتی با شرایط طبیعی کشور ندارد و این آسیب جدی به محیط زیست وارد می‌کند.
گلعلیزاده با اشاره به اینکه ما در شرایط اقلیمی متفاوت اعم از خشکسالی و ترسالی، بارش شدید وعدم بارش همواره دچار غافلگیری می‌شویم، عنوان داشت: ان مساله نشان از نداشتن برنامه جامع و کلان برای توسعه کشور و مقابله با تغییرات اقلیمی است.
رییس مرکز ملی تغییر اقلیم سازمان محیط زیست اذعان کرد: در دو سال گذشته نزدیک به ۸۰۰ هزار نفر از استان‌های جنوبی و حتی مرکزی به استانهای شمالی کشور مهاجرت کرده‌اند و این پیامد جدی تغیرات اقلیمی در کشور است که می‌تواند ابعاد امنیتی نیز در آینده داشته باشد.
وی گفت: یکی از چالش‌های اساسی ما در حوزه تغییر اقلیم بحث تامین انرژی از محل انرژی‌های تجدیدپذیر است که متاسفانه به دلیل پایین بودن هزینه تولید انرژی از محل سوخت‌های فسیلی وزارت نیرو نتوانسته به تعهدات خود عمل کند.

نظر شما
 
 
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است
آخرین اخبار
اخبار پر بازدید