پیام سال|نیمرخ
کد خبر : 10048 تاریخ انتشار : ۱۹مهر ۱۴۰۲ ساعت 22:48
سرپرست فرمانداری رشت عنوان کرد

ساماندهی پسماند و زباله گیلان ، نیازمند فرهنگ‌سازی اجتماعی

ساماندهی پسماند و زباله گیلان ، نیازمند فرهنگ‌سازی اجتماعی

سرپرست فرمانداری رشت گفت: مدیریت زباله در گیلان  نیازمند فرهنگ‌سازی اجتماعی و عزم همگانی  است و یک شبه حل نمی شود.
به گزارش نیمرخ/ «کیا عاشوری» در جلسه کمیته پسماند شهرستان رشت که با حضور بخشداران و شهرداران در فرمانداری برگزار شد، با اشاره به حساسیت مدیریت زباله و پسماند اظهار کرد: هر مدیری اگر عملکردش را در حوزه پسماند بررسی کند، می‌تواند پاسخی برای وضع فعلی بدهد.
پسماند یک شبه حل نمی شود
وی با بیان اینکه پسماند موضوعی نیست که یک شبه حل شود بلکه همواره بحث مدیریت زباله و پسماند چالش بوده است، افزود: مدیریت پسماند به‌جای حل بحران، تبدیل به یک گفتمان شده است.
عاشوری گفت: اگر در زمان مسئولیت بتوانیم کاری برای مردم در حوزه پسماند انجام دهیم، به بخش مهمی از مطالبات مردم پاسخ می‌دهیم، مدیریت پسماند عزم همگانی را می طلبد و همه باید همکاری کنند، چرا طی حدود 3 سال اخیر و  با وجود تاکید دولت بر حل پسماند، اما پیشرفت جدی در این حوزه نداشتیم.

مدیریت زباله در گیلان، نیازمند فرهنگسازی
وی با تاکید بر اینکه مدیریت زباله در گیلان چالشی است که به فرهنگسازی و عزم همگانی احتیاج دارد، بیان کرد: ساماندهی زباله در همه کشورها ابتدا به فرهنگ‌سازی نیاز دارد و به عبارتی برخورد با ضایعات و زباله در منزل از فرهنگ‌سازی شروع می‌شود که در این حوزه دستگاه‌های متولی و صدا و سیما می‌توانند نقش آفرینی مهمی داشته باشند.
در مدیریت زباله گیلان، با اَبَر چالش مواجه هستیم
سرپرست فرمانداری رشت با اشاره به اینکه در مدیریت زباله استان گیلان با اَبَر چالش مواجه هستیم، گفت: تفکیک زباله از مبدا اگر به درستی انجام شود، بخش عظیمی از زباله‌های تر و خشک جدا سازی شده و حجم زباله در لندفیل‌ها کمتر می‌شود.
جلسات مدیریت پسماند، باید خروجی کاربردی داشته باشد
عاشوری بیان کرد: باید آمارهای تولید زباله در شهرها منطبق بر واقعیت و عقلانیت ارائه شود تا بتوان حرکتی کرد؛ در سفر دکتر «رئیسی» رئیس جمهور به استان،  106 میلیارد تومان اعتبار جهت ساماندهی پسماند اختصاص دادند که این نشان از اهمیت موضوع دارد و بایستی جلسات مدیریت پسماند و زباله خروجی کاربردی داشته باشد.

نظر شما
 
 
تاکنون نظری برای این مطلب ثبت نگردیده است
آخرین اخبار
اخبار پر بازدید